Pondělí, 18. červen 2018. Svátek má Milan
Odběr RSS

Aktuality

Velikost textu

13. červen 2018

Šlapanice získaly dotaci 147 milionů na vyčištění ekologické zátěže

Do Šlapanic zamíří historicky největší dotace 147 milionů na vyčistění ekologické zátěže v bývalém cukrovaru.


Vedení města dnes v poledne oznámil telefonicky ministr životního prostředí Richard Brabec, že Státní fond životního prostředí vyhověl žádosti o přidělení dotace ve výši 147 milionů na odstranění staré ekologické zátěže v bývalém cukrovaru. Po desítkách let se Šlapanice konečně mohou dočkat odstranění staré ekologické zátěže přímo v centru města v bývalém průmyslovém areálu uprostřed obytné zástavby.


Město v loňském roce zakoupilo areál bývalého cukrovaru (postupně kdysi známého také jako ICEC Šlapanice, Dehtochema nebo papírny) se starou ekologickou zátěží. Důvody města byly jasné – neřešená stará ekologická zátěž a zejména strategická poloha pětihektarového areálu přímo v centru města.

Znečištění se postupně šířilo do okolí a zamořilo další obytnou zástavbu, ohroženo je zdraví lidí i životní prostředí. Znečišťující látky přitom pocházejí z bývalých státních podniků. Stát svou odpovědnost uznal a na základě tzv. Ekologické smlouvy se státem proběhla v roce 2003 první etapa sanačních prací v areálu. Ty však nestačily, navázat měla co nejdříve druhá etapa sanačních prací. Ta se však od roku 2003 dosud nerealizovala.

Pětihektarový areál přímo v srdci Šlapanic navíc městu po sanaci nabízí důležité nové možnosti – městu chybí v centru občanská vybavenost jako kulturní dům, parkovací možnosti, ale i prostory pro odpočinek a veřejná zeleň.

Město okamžitě po nákupu v roce 2017 zahájilo potřebné práce pro zahájení sanace – přípravu tzv. aktualizace analýzy rizika, studii proveditelnosti a projektové dokumentace na sanaci. Výsledkem intenzivních jednání mezi vedením města, MF, MŽP a SFŽP bylo úspěšné podání žádosti o dotaci na odstranění staré ekologické zátěže z OPŽP.

Dotace bude poskytnuta ve výši 173 547 460 Kč, spoluúčast města představuje 26 mil. Kč. Jedná se o největší dotační akci města za posledních 20 let a současně o naději města na vyřešení letitého problému.

kd.jpg

MOBILNÍ ROZHLAS

Informace o službě

NENECHTE SI UJÍT

18. červen 2018 od 18.00 h
Setkání s občany více
19. červen 2018 od 17.00 h
Přijďte k nám na večeři více
22. červen 2018 od 16.00 h
Pivní slavnosti více
23. červen 2018 od 16.00 h
Letní karneval více

MĚSTSKÁ KNIHOVNA

top_in_knihovna.jpg

ODKAZY

 Gymnázium a ZUŠ Šlapanice
esf.jpg
Certifikáty a oceněníFamily point
 Rod. pasy LOGO 2.jpg
Senior pas LOGO 2.jpg
HC Kometa BrnoPortál jižní Moravy
MoravaNapoleonska.jpg 
Celé Česko čte dětem
 
 

AKTUALITY NA EMAIL

Chcete dostávat pravidlné informace o městě?

Přihlásit odběr

Čas poslední aktualizace: 18.06.2018 000 16:48       Oficiální stránky © 2011       webdesign: Origine

Verze Klasická | Mobilní