Neděle, 27. květen 2018. Svátek má Valdemar

Komunální odpad

Velikost textu

Pytlový sběr papíru a plastů od domácností a evidence odpadů

Od října 2017 (první svoz plastu dne 10. 10.) připravujeme svoz vytříděných složek odpadu (papír a plast) od domácností formou pytlového sběru. Do konce roku 2017 proběhne zkušební provoz a od 1. 1. 2018 zahájíme roční ověřovací období, které nám poskytne ucelenou informaci o produkci odpadu ve městě a jeho třídění, abychom mohli případně provést další vhodné úpravy nakládání s odpady ve městě.

Po vyhodnocení ověřovacího ročního období obdrží 10 nejlepších občanů věcné ceny (1. iphone, 2. poukázka na nákup zboží v hodnotě 5.000 Kč, 3. poukázka na nákup zboží v hodnotě 3.000 Kč, 4. poukázka na nákup zboží v hodnotě 2.000 Kč a 5. až 10. poukázka na nákup zboží v hodnotě 1.000 Kč).

PROČ TO DĚLÁME?

Od roku 2024 nebude možné u nás skládkovat využitelný odpad! Všechny obce tak budou nuceny dříve či později řešit vlastní náklady za svoz odpadů, protože nevytříděné odpady bude třeba nějakým způsobem zpracovat či energeticky využít, což se negativně promítne do nárůstu nákladů. Tomuto chceme předejít snížením produkce odpadů a jejich poctivějším tříděním. Evidence popelnic nám také pomůže v kontrole svozové společnosti.

JAK SE ZAPOJIT?

Zapojení se do systému pytlového sběru je dobrovolné a každý tak může učinit kdykoli během celého roku. Povinností bude označit nádobu na komunální odpad permanentním čárovým kódem (jen rodinné domy, u bytových domů zajistí město). Od 1. 1. 2018 bude svozová společnost vyvážet komunální odpad jen z označených nádob.

Všem domácnostem byl vytvořen online odpadový účet (www.mojeodpadky.cz), ve kterém lze sledovat množství komunálního i vytříděného odpadu. Přihlašovací údaje naleznete na pravé straně archu s jednorázovými kódy. Může se stát, že jedna rodina bude rozdělena do více odpadových účtů. V tomto případě prosím pište na stránkách www.mojeodpadky.cz , v sekci „Kontaktujte nás“, že žádáte o sloučení stanovišť. Pro sloučení je třeba uvést login a heslo.

JAK POSTUPOVAT?

1. Označení popelnice permanentním čárovým kódem

Permanentní čárový kód nalepte vodorovně na rovnou, očištěnou a odmaštěnou plochu, nejlépe na pravou stranu popelnice. Označení proveďte nejpozději do 30. 9. 2017. Pokud je pravá strana z jakéhokoliv důvodu nevhodná umístěte kód na levou stranu. Pro nalepení je vhodná venkovní teplota přesahující 5 °C. Video návod jak správně nalepit na popelnici kód naleznete na odkazu http://www.mojeodpadky.cz/lepeni-kodu.

Neoznačené popelnice nebudou od 1. 1. 2018 vyváženy!

 

2. Třídění papíru a plastu do pytlů

Postup:

a) na prázdný pytel nalepte přibližně uprostřed jednorázový čárový kód pro papír nebo plast;
b) do pytle třiďte příslušný druh odpadu;
c) naplněný pytel zavažte a umístěte ho ve svozový den před dům na místo určené pro popelnice.

Obyvatelé bytových domů mohou pytle umístit ke kontejnerům na tříděný odpad (sběrným hnízdům) nebo ponechat u kontejnerů na směsný komunální odpad.

Při svozu pytlů budou pracovníci svozové společnosti evidovat pomocí čárových kódů vytříděný odpad. Množství vytříděného odpadu si můžete zkontrolovat na svém online účtu.

 

3. Sběrný dvůr

Pro uložení odpadů s výjimkou směsného komunálního odpadu můžete také využít Sběrné středisko odpadů na ulici Zemědělská. Pro využití služeb je nutné mít u sebe kartičku na sběrný dvůr. Bez této kartičky nebude odpad přijímán. Vytříděný odpad je také možné uložit s označením čárovými kódy a bude obsluhou evidován do vašeho účtu (papír, plast, jedlý oleje a tuky, kovové obaly, drobné elektrozařízení).

Další pytle na třídění odpadů bude možné zdarma vyzvednout na podatelně městského úřadu v počtu 5 pytlů na evidované místo.

 

NÁVOD JAK TŘÍDIT VYBRANÉ ODPADY

1. Plast a nápojové kartony – pytlový sběr

Třiďte veškeré plasty – např. plastové sáčky od těstovin, od bonbónů, lahev od jaru, od šamponu, přepravní folie od PET lahví, poctivě sešlápnuté PET lahve, kelímky od jogurtu - nemusí být vymyté, stačí, když budou důkladně vyškrabané. Do pytle s plasty můžete dávat i nápojové kartony (krabice od mléka, od džusu). Prosím nechte zbylé mléko z krabic vykapat a krabice sešlápněte. Hmotnost plného pytle cca 2,5 až 4,5 kg.

2. Papír – pytlový sběr

Pokud třídíte papírové obaly, tak do pytle třiďte veškerý papír – obaly od mouky, cukru, krabičky od léků, sušenek, cereálií, sýru, obálky, krabice od bot, časopisy, noviny, letáky atd. Hmotnost pytle mezi 5 až 10 kg.

Pokud třídíte pouze tiskoviny (noviny, časopisy, knihy, sešity …), tak až bude balík vysoký cca 30 cm, svažte tiskoviny do balíku a k úvazku připevněte visačku s čárovým kódem.

Větší kartonové krabice, které se nevejdou do pytle, rozlepte, svažte do balíku o minimální výšce 30 cm a k úvazku připevněte visačku s čárovým kódem.

3. Kovové obaly – sběrný dvůr

Do pytle třiďte konzervy, plechovky od nápojů, nádoby od kosmetiky (i spreje). Zavázaný označený pytel odevzdejte na sběrném dvoře.

4. Jedlý olej a tuk – sběrný dvůr

Jedlý olej a tuk sbírejte samostatně do PET lahví o minimálním objemu 1 litry (čím větší objem, tím líp). Až bude PET lahev plná, dotáhněte vršek a k hrdlu PET lahve připevněte visačku s čárovým kódem.

Na zavedení nového systému máme všichni společně více než 1 rok. Po vyhodnocení ročního provozu a zapojení domácností do systému třídění odpadů (využití sběrného dvora, sběrných hnízd nebo pytlového sběru), bude moci město rozhodnout o nákladech na odpady. Kdo bude třídit, sníží náklady sobě i městu. Domácnosti, které se během ověřovacího období systému od 1. 10. 2017 do 30. 9. 2018, nezapojí do třídění odpadů, budou hradit náklady v plné výši.

Je jasné, že bude chvíli trvat, než se zaváděný systém zaběhne a vychytají se počáteční problémy a nedostatky. Příklady z ostatních obcí a měst ukazují, že se snížení produkce odpadů a jeho třídění do budoucna vyplatí. V případě jakýchkoli problémů kontaktujte pracovníky městského úřadu (Odbor investic a správy majetku, paní P. Krátká, tel.: 533 304 365, 725 542 567, v pracovní dny od 8 do 10 hodin).

Chcete-li se dozvědět více informací o třídění odpadů a novém systému, zveme Vás na besedu o odpadech, která se bude konat v pondělí 11. 9. 2017 v restauraci Chaloupka a v pondělí dne 18. 9. 2017 na Sokolovně, a to vždy od 17 do 19 hodin.

kd.jpg

MOBILNÍ ROZHLAS

Informace o službě

NENECHTE SI UJÍT

30. květen 2018 od 15.00 h
Turnaj v přehazované více
2. červen 2018 od 08.30 h
BP Cup 2018 - pétanque turnaj dvojic mix více
2. červen 2018 od 09.00 h
Turnaj v minivolejbale více
2. červen 2018 od 18.30 h
14. farní den - sobota více

MĚSTSKÁ KNIHOVNA

top_in_knihovna.jpg

ODKAZY

 Gymnázium a ZUŠ Šlapanice
esf.jpg
Certifikáty a oceněníFamily point
 Rod. pasy LOGO 2.jpg
Senior pas LOGO 2.jpg
HC Kometa BrnoPortál jižní Moravy
MoravaNapoleonska.jpg 
Celé Česko čte dětem
 
 

AKTUALITY NA EMAIL

Chcete dostávat pravidlné informace o městě?

Přihlásit odběr

Čas poslední aktualizace: 25.05.2018 000 14:13       Oficiální stránky © 2011       webdesign: Origine

Verze Klasická | Mobilní