Lukáš Dostál: První dojmy ze zámoří

31. 07. 2018 /

V říjnovém vydání Šlapanického zpravodaje (pozn. 05/2017) jsme psali o talentovaném brankáři Lukáši Dostálovi, který od dětství žije v Bedřichovicích. Od té doby Lukáš odchytal 20 zápasů v prvoligové Třebíči, vyzkoušel si hokejovou Ligu mistrů v dresu Komety Brno a na Mistrovství světa do 18 let byl oporou národního týmu, který ve čtvrtfinále vyřadil favorita z Kanady. Sladkou tečkou za povedenou sezonou pak byla účast na draftu severoamerické NHL, kde byl draftovaný jako 85. hráč v pořadí týmem Anaheim Ducks. O tom, jak celý draft Lukáš prožíval, si můžete přečíst v našem rozhovoru.

Kde jsi sledoval draft a jaké před ním byly tvoje pocity?
Draft jsem sledoval doma s rodinou. Velice jsem se těšil a byl jsem zvědavý, kdo mě draftuje. Draft je loterie, takže se mohlo stát cokoliv.

Jaké byly naopak pocity poté, co ses dozvěděl, že tě vybral Anaheim?
Napjatě jsme sledovali live stream a přímo v dějišti byl můj agent Michael Deutsch, který mě zastupuje za velkou louží. Přibližně 30 vteřin předtím, než mě draftovali, mně volal, jestli se mi líbí pláže a teplo, že mě draftoval Anaheim. Rychle jsem to zaběhl říct rodičům, kteří prvně nevěřili, ale hned se to objevilo na live streamu a měli jsme obrovskou radost.

Jak probíhal kemp, na který jsi byl pozván? Bylo na něm něco, co tě překvapilo nebo s čím ses v Česku nesetkal?
Kemp probíhal v duchu „představení organizace a města”. Bylo to velice pěkné. Jeli jsme na baseball, do výrobny Oakley, na pláž. Samozřejmě ledy byly náročné, protože jsme jen za dopoledne měli jednu suchou a dva ledy.

Jak se ti líbil Anaheim jako město?
Anaheim je takové předměstí Los Angeles. Byli jsme se podívat i do Los Angeles, ale víc se mi líbil Anaheim. Každé ráno, když jsem se vzbudil, měl jsem pocit, že bude pršet. Dopoledne na obloze už nebyl žádný mráček a celý den bylo teplo.    

CO JE DRAFT NHL:
Vstupní draft NHL je každoroční sešlost vedení týmů hokejové ligy National Hockey League, které si systematicky vybírají práva na hokejové hráče, kteří jsou k takovému draftu způsobilí (Severoameričané ve věku mezi 18 a 20 lety, ne-severoameričané libovolného věku, kteří vstupují do ligy poprvé a hráči, kteří jsou neomezeně volnými hráči). Vstupní draft NHL se koná jednou ročně zpravidla dva až tři měsíce před začátkem následující sezóny. Týmy se střídají ve výběrech amatérských hráčů z juniorských, univerzitních a evropských hokejových lig. První vstupní draft NHL se uskutečnil v roce 1963 a od té doby se koná pravidelně každý rok. Do roku 1979 byl znám jako Amatérský draft NHL. Veřejnou akcí se stal od roku 1980 a televize jej začala vysílat od roku 1984. Na první výběr hráče má právo tým, který vyhraje draftovou loterii NHL, která probíhá před akcí. Draftová loterie také rozhoduje o druhém až čtrnáctém místě. Zbývající místa v draftu jsou seřazena podle výsledků playoff předešlého ročníku NHL.
Zdroj: www.wikipedie.cz 

ANAHEIM
Založen: 1857
Stát: Kalifornie (USA)
Počet obyvatel: 336 265
Významní rodáci: Gwen Stefani (zpěvačka), Milo Ventimiglia (herec – Heroes, Gotham)

ANAHEIM DUCKS
Založen: 1993 jako Anaheim Mighty Ducks
Úspěchy: Vítěz Stanley cupu (2006/2007), 2. místo (2002/2003)
Kapacita haly: 17 174 diváků
Soutěž: NHL (Západní konference – Pacifická divize)
Legendy: Paul Kariya, Teemu Selanne, Ryan Getzlaf
Česká stopa: Pavel Trnka, Ladislav Kohn, Petr Tenkrát, Václav Prospal, Petr Sýkora, Ondřej Kaše

Autor:
Jakub Mikšovský

Michal Hladký