Ze Šlapanic do nejvyšší basketbalové soutěže

14. 10. 2020 /

Tomáš Nesrovnal a Adam Lukeš ještě v loňském roce navštěvovali šlapanickou základní školu. Letos už chodí na gymnázium v Brně a pomalu pronikají do nejvyšší basketbalové soutěže. Adam patří k velkým nadějím českého basketbalu, je členem mládežnických reprezentací a dostal se až do elitního výběru skupiny Next Generation, kterou vede bývalý hráč Barcelony Luboš Bartoň. Tomáš hraje basketbal za Sokol Šlapanice, ale především se stal členem realizačního týmu v ligovém Basket Brno, kde zastává pozici videotrenéra s přesahem do scoutingu. Přestože je oběma teprve šestnáct let, už se pomalu prosazují v prostředí profesionálního sportu.

Očima trenéra Jakuba Sznapky: Oba chlapci prošli rukama již zesnulého trenéra Pavla Saxe, který byl vždy považován za velkého odborníka na mládežnický basketbal a úměrně tomu byl i respektován. Oba také těží z ohromné podpory svých obětavých rodičů. Zajímavé je, že každý z kluků se prosazuje jiným způsobem.

Adam Lukeš (16 let) Jeho dosud velmi úspěšná kariéra staví na základním předpokladu – je vynikajícím a naprosto všestranným hráčem a celkově i sportovcem, kterému se daří vše, na co sáhne. V tomto duchu se Adam projevoval od svých prvních kontaktů s basketbalovým míčem. Své schopnosti předváděl nejen na hřišti, ale i při dovednostních soutěžích konaných na různých turnajích. Když jsem se v lednu 2017 k týmu připojil já, okamžitě mě zaujaly jeho největší přednosti, u dnešních mladíku v této míře nevídané – perfektní a poctivý přístup k tréninku, příkladné nasazení při utkáních a touha vítězit. To vše při jeho skromné a tiché povaze. Zkrátka takový malý profesionál. Díky svému talentu a schopnosti jej rozvinout táhl náš tým několik sezon a pak zamířil do brněnského týmu, kde působí dosud v extraligovém celku Tygrů. Současně se stal členem mládežnických výběrů České republiky, momentálně týmu do 17 let. Z pohledu trenérů je často důležitým milníkem přechod do kategorie mužů, ale i to se Adamovi jistě podaří. Nedávno byl s dalšími nadanými mladíky povolán do brněnského projektu Next Generation, který si dává za cíl výchovu hráčů s potenciálem pro profesionální soutěže. Zde se mu věnuje Luboš Bartoň – dlouholetý reprezentant a bývalý hráč předních evropských klubů (za všechny jmenujme Barcelonu).

Adam Lukeš Adam Lukeš

Tomáš Nesrovnal (16 let) Tomášův příběh je trochu jiný, byť samozřejmě spojený s basketbalem. Pochází ze sportovně založené rodiny, pohyb mu rozhodně není cizí, a tak se vydal ve stopách svého táty, který je také nadšeným basketbalistou. I s Tomášem, který tehdy startoval v kategorii do 13 let, jsem se samozřejmě potkal hned na začátku svého působení v týmu. Přestože tou dobou nepatřil k tahounům týmu, jeho příkladná píle a pracovitost udělala své. Troufnu si tvrdit, že nyní je hráčem, který udělal snad největší pokrok. Ten se projevuje i na palubovce – je houževnatým obráncem i autorem mnoha klíčových košů, a to ho činí velmi přínosným pro tým, stejně jako pomyslná kapitánská páska, která mu právem náleží. Kde však byl tahounem od počátku, je basketbalový kolektiv Sokola Šlapanice. Nepřestává (nejen) mě udivovat svými znalostmi basketbalu a tím, jak je ke všemu, co s naším sportem souvisí, vnímavý. Není snad nic, co by o basketbalu nevěděl. Snad i proto se aktivně zapojil do trénování úplně nejmladších dětí ve Šlapanicích, kterým věnuje hodně ze svého volného času. Nedávno se mu pak naskytla ještě zajímavější příležitost – ač teprve teenager, stal se videokoučem v Basket Brno, kde působí v realizačním týmu pod vedením trenéra Lubomíra Růžičky. Tým hraje nejvyšší soutěž mužů v ČR. Basketbalové znalosti, jakými Tomáš disponuje, pana Růžičku po krátkém testování přesvědčily, že bude pro klub přínosem. A tak nyní podává hlavnímu trenérovi zprávy o případných posilách i budoucích soupeřích brněnského týmu a s neuvěřitelnou přesností odhaduje výsledky utkání. Zkrátka podává stoprocentní výkony, jak je u něj dobrým zvykem.

Tomáš Nesrovnal

Autor: Jakub Mikšovský, Jakub Sznapka, trenér Sokol Šlapanice

Autor fotografií: Jan Russnák