Odešel Marc Dufour, legenda slavkovského bojiště

02. 12. 2020 /

Plných čtyřicet roků jsme na vzpomínkových akcích Bitvy tří císařů mohli ve Šlapanicích i na ostatních místech bojiště z roku 1805 spatřit urostlou postavu Marca Dufoura, maršála 1. Bataillonu d‘Austerlitz z Vitrival. Letos se pietní akt uskuteční vzhledem k vládním opatřením bez přítomnosti veřejnosti a také bez našich belgických přátel. Ani v budoucnu se už ale bohužel s tímto dlouholetým přítelem našeho města nesetkáme. Marc Dufour 19. října 2020 zemřel ve městě Jumet ve věku nedožitých 70 let.

Marc Dufour se narodil v Jumet (Charleroi) 26. ledna 1951. Od mládí dlouhá léta pracoval jako sklářský dělník ve sklárnách Verlipack, kde dosáhl na post hlavního zástupce odborů. Sklárna Verlipack byla největším producentem skleněných láhví v Belgii a mimo jiné vyráběla i láhve pro pivovary Heineken a pro vinařskou oblast Muskadet.
Po uzavření podniku v roce 1999 pracoval Marc Dufour jako sociální pracovník pro Sirap-Gema a Axial. V roce 2015 odešel do důchodu a začal se naplno věnovat svému největšímu koníčku, vojenské historii.


Maršálem 1. Bataillonu d‘Austerlitz byl od roku 1980 a od té doby pravidelně každoročně zajížděl do naší republiky. Poslední dva roky již bylo patrné, že se jeho zdravotní stav zhoršoval, přesto se všech pietních aktů snažil osobně účastnit a na setkáních s přáteli byl vždy milým společníkem.


S Marcem Dufourem odešla jedna z legendárních postav slavkovského bojiště, na kterou budeme všichni, kdož jsme měli možnost se s ním osobně setkat, dlouho a s úctou vzpomínat.

Autor: Josef Kopecký