Zveme na vernisáž výstavy Hledání šlapanické víry

04. 11. 2021 /

Srdečně zveme na vernisáž výstavy Hledání šlapanické víry, která se dnes od 17h uskuteční ve foyer Domu umění města Brna.

Výstava se koná v rámci projektu Hledání šlapanické víry: chryzantémy, společenství, rituály, paměť, realizovaném v rámci Specifického výzkumu FaVU-S-21-7349 na FaVU VUT v Brně. Expozice nabídne zlomky ze šlechtitelské tvorby Jana Dvořáka (1924–2006), které se zachovaly v podobě identifikovaných odrůd zahradních chryzantém, sesbíraných paní Martou Fišerovou ze Šlapanic.
Výstava a chystaná publikace si klade otázku o pozici kulturních rostlin a z toho vyplývající kontinuitě či diskontinuitě jejich existence: na jaké straně škály mezi přírodou a kulturou se pohybují, pokud jejich existence závisí na péči jednotlivých zahradníků a na aktivní paměti jednotlivců, poloformálních skupin či institucí?
Koncepce výstavy samotné je založena na reinterpretaci žánru ikebany prostředky současného vizuálního umění a pokusí se divákům a divačkám zprostředkovat vnímání těchto okrasných rostlin z poněkud odlišného úhlu, než jaký je obvyklý na zahradnických přehlídkách.

 

UPOZORNĚNÍ: Návštěvníci musí splnit jednu ze tří následujících podmínek:

  • minimálně 14 dní od 2. dávky očkování;
  • prodělání nemoci COVID-19 (imunita platí po 180 dní);
  • negativní POC antigenní test ne starší 24 hodin nebo negativní PCR test ne starší 72 hodin, u dětí do 6 let není testování požadováno.