Martin Charvát

Martin CharvátHudební skladatel, sbormistr, dirigent a hudební pedagog Martin Charvát se narodil 6. 11. 1897 v Novém Rousínově, ale jeho rodiče pocházeli ze Šlapanic a brzy se do rodného města vrátili. Zde také Martin Charvát prožil svoje dětství a mládí. Houslové hře se učil u kapelníka Antonína Hrabálka a učitele Jana Tiraye. V patnácti letech byl přijat a Varhanickou školu v Brně, kde byl tehdy ředitelem Leoš Janáček.  

V roce 1922 se ve Šlapanicích oženil s Eliškou Winterovou, ale to už sám působil jako ředitel kůru v Dobrušce. Rovněž jeho manželka byla výbornou zpěvačkou, učitelkou hudby a v jeho umělecké činnosti tudíž i skvělou partnerkou. V roce 1926 nastoupil jako ředitel na Státní hudební školu v pohraničí a od té doby řediteloval na různých místech v Čechách a na Moravě. V letech 1930-31 v Moravských Budějovicích, 1931-37 ve Žďáru nad Sázavou, potom v Havlíčkově Brodě a od roku 1945 v Jindřichově Hradci. Ve svém profesním životě působil jako varhaník, koncertní houslista, sbormistr i dirigent. Jako hudební pedagog a metodik zpěvu vychoval řadu adeptů z nichž někteří se stali členy Národního divadla v Praze, divadel v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, nebo Státní filharmonie Brno.

Z jeho tvorby jsou známé skladby pro housle a klavír, pochody, polky a valčíky pro dechový orchestr a také skladby Nálada, nebo Suita pro velký orchestr. V roce 1921 složil „Pochod ku slavnosti Otevření nové sokolovny ve Šlapanicích“. Martin Charvát až do odchodu na zasloužený odpočinek působil v Jindřichově Hradci, kde také v roce 1966 zemřel.

Josef Klíč

Josef KlíčPedagog Hudební fakulty brněnské JAMU, člen Moravského kvarteta a koncertní mistr opery Janáčkova divadla v Brně Josef Klíč (nar. 1976) pochází z Moravské Třebové. Žije ve Šlapanicích, jež jsou rodištěm jeho matky. Je absolventem pardubické konzervatoře (1990–1996), brněnské JAMU (ukončil v roce 2000) a japonské Toho Gakuen Academy v Toyamě, nositelem mnoha ocenění interpretačních soutěží: 1995 a 1999 – 3. místo Beethovenův Hradec; 1998 – 1. místo Yamaha, Londýn; 1999 – 3. místo Concours Moderne, Výmar; 2000 – 2. cena + cena za nejlepší provedení díla Leoše Janáčka ve stejnojmenné soutěži a sklidil také úspěch ve skladatelské soutěži ve švýcarském Bielu.

Jako sólista vystupuje s orchestrálními tělesy, mezi něž patří např. Moravská filharmonie Olomouc, Státní filharmonie Zlín, Janáčkův akademický orchestr nebo Brněnský akademický orchestr. Často vystupuje s našimi i zahraničními předními klavíristy a je vyhledávaným interpretem současných skladatelů. Vážnou hudbou potěšil posluchače v mnoha zemích, mj. v Holandsku, Itálii, Japonsku a Rakousku, ale je také autorem vlastních skladeb, které nezapřou jeho zkušenosti s proudem under‑groundové a alternativní hudby.

Věra Knosová

Sólistka Národního divadla Brno, pěvkyně Věra Knosová se narodila v nedaleké Tvarožné 27. prosince 1933, a protože její rodiče byli zanícenými ochotníky, byla s divadlem spjata od útlého dětství. Od pěti let zpívala v dětském sboru obecné školy a postupem let u místních ochotníků, kde její otec působil v roli režiséra, přecházela od dětských rolí k rolím zpěvoherním i k činohře. Na doporučení sbormistra Aloise Veselého, kterého upoutala svým sopránem v roli Perly panny Serafinky, se přihlásila k přijímací zkoušce na pěvecké oddělené Státní konzervatoře v Brně a po jejím zdárném absolvování nastoupila do třídy prof.  Marie Jakoubkové.

Už během studia si jí všimlo vedení zpěvohry Státního divadla v Brně, kde po absolutoriu v roce 1969 přijala angažmá jako sólistka zpěvohry. Debutovala v titulní roli Frimlovy Rose Marie. V témže roce se v celostátní soutěži Janáčkovy Luhačovice stala jednou z laureátek. V roce 1977 přešla do svazku opery Státního divadla a členkou Státního divadla v Brně byla v letech 1969–1987. Za tu dobu se představila v desítkách, operetních i operních rolí. českého i světového repertoáru. Častokrát koncertovala i v zahraničí, ve Španělsku, Německu, Lucembursku, Rakousku i v Rusku a měla nabídky na angažmá do pražského Karlína, zůstala však věrná Brnu. Po ukončení profesní dráhy se věnovala výuce zpěvu a od roku 1959, kdy žije ve Šlapanicích, se také zapojovala do kulturního dění ve městě.   

Jaroslav Kotulan

Jaroslav KotulanJaroslav Kotulan se narodil 27. 2. 1937 ve Šlapanicích (ČSR). Studoval na Státní hudební a dramatické konzervatoři v Brně a na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) lesní roh u prof. Františka Šolce – magisterský diplom. V roce 1959 byl členem Státní filharmonie Brno jako sólista na lesní roh. Od roku 1966 působí ve Švýcarsku v orchestru BOG – Basler Orchester Gesellschaft, pozdějším SBO - Stiftung Basler Orchester.

Sólová a komorní činnost J. Kotulana se rozšířila na celou Evropu, kromě naší republiky hrál ve Švýcarsku, Německu, Francii, Rakousku, Španělsku atd. Je učitelem lesního rohu, členem společnosti SMPV—Schweizer musikpädagogischer Verband a v letech 1968–1982 byl vysokoškolským docentem ve Freiburgu (Staatliche Musikhochschule).

Mezinárodní ocenění:

1. cena a zlatá medaile ve Vídni, 1959
3. cena v Mnichově, Radio BRD, 1960
1. cena Pražského jara, 1962
1. cena v Ženevě – Concours international d’execution musicale, 1965

Skladby pro lesní roh:

Moderní etudy pro lesní roh 1. a 2. díl pro konzervatoře a vysoké školy - Edice Schulz - Bohne-Deutschland
2 Skladby pro sólový lesní roh. Edice Schulz, dnes Bohne, Kostnice,
6 trií pro lesní rohy – lehké – Bauer, Karlsruhe
Polka pro 4 lesní rohy ed. Bauer v Karlsruhe. Cvičení pro lesní rohy (rukopis)

Ivan Sedláček

Ivan SedláčekNarodil se 15. dubna 1932 ve Zvolenu v tehdejším Československu. Významně přispěl k rozvoji českého sborového zpěvu a stal se jeho propagátorem v Evropě, Spojených státech amerických a v Japonsku. Zasloužil se o výchovu řady významných současných hudebníků, dirigentů a zpěváků. Více jak 50 roků vedl pěvecký sbor Kantiléna, jehož kolébkou byla šlapanická škola.

Do Šlapanic nastoupil Ivan Sedláček jako učitel českého jazyka, dějepisu, hudební a tělesné výchovy v roce 1956. V témže roce založil při zdejší základní škole Šlapanický dětský sbor, ze kterého se stal v roce 1967 přísně výběrový sbor Kantiléna. Ten se později stal stálým sborem Janáčkova divadla v Brně a později Filharmonie Brno. Od roku 1969 působil Ivan Sedláček jako externí pedagog na JAMU a od roku 1975 na několika brněnských gymnáziích. Ve Šlapanicích se oženil a po určitý čas v našem městě také žil. Výuku na šlapanické škole ukončil v roce 1983.

V průběhu 70. a 80. let minulého století získala Kantiléna na mezinárodních sborových soutěžích a festivalech pod Sedláčkovým vedením dvě zlaté medaile (Neerpelt 1974 a Celje 1975), jednu stříbrnou medaili (Tolosa 1987), 4x získala první cenu (Arezzo 1977a 1981, Prato 1982, Neerpelt 1984) a 2x druhou cenu (Varna 1979 a Helsinki 1987). Po listopadu 1989 hostovala Kantiléna v Japonsku, USA, Kanadě, Řecku, Švýcarsku, Itálii aj.

V roce 1989 byla Ivanu Sedláčkovi udělena Cena Františka Lýska, v roce 1996 Cena města Brna a v roce 2002 Cena Bedřicha Smetany. Taktovku Kantilény odložil v roce 2005, ale ještě po další tři roky vedl Smíšený sbor Kantiléna z řad bývalých zpěváků mnoha generací. V roce 2012 k 80. výročí narození mu bylo uděleno čestné občanství města Šlapanice za jeho celoživotní práci s mládeží a za celkový přínos v oblasti kultury a v témže roce obdržel i Cenu jihomoravského kraje. V roce 2022 k 90. narozeninám dostal Medaili Artis Bohemiae Amicis od ministra kultury za šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i zahraničí. 28. října téhož roku převzal z rukou prezidenta republiky Medaili za zásluhy 1. stupně za přispění k rozvoji našeho sborového zpěvu, sbormistrů a pěvců.

V posledních letech Ivan Sedláček přednášel na různých seminářích, působil jako člen soutěžních porot na národních i mezinárodních soutěžích. Význam jeho osobnosti přesahuje nejen Brno, Jihomoravský kraj, ale i Českou republiku. Ve svých vystoupeních vždy uváděl, že počátek velkých úspěchů Kantilény se váže ke Šlapanicím a Šlapanickému dětskému sboru.

Zemřel 20. července 2023 ve věku 91 roků.

Miroslav Šafránek

Multiinstrumentalista Miroslav Šafránek se narodil 24. října 1927 v Synalově, malebné vesničce poblíž Doubravníka. Když v roce 1948 náhle zemřel dosavadní šlapanický varhaník, vyhrál jednadvacetiletý adept varhaní školy konkurz na místo nového varhaníka, ředitele kůru a sbormistra chrámového sboru. Zároveň se stal také učitelem hudby v tehdejším Městském hudebním ústavu (později Lidová škola umění). Vyučoval hru na housle, akordeon a žesťové nástroje. V roce 1951 ale dostal ultimátum: Pokud chce být učitelem hudby, nesmí hrát v kostele na varhany, ale naštěstí tento zákaz za nějaký čas pominul.  

V té době ale bylo škraloupem na kádrovém profilu učitele hraní v kostele, a tak v roce 1966 přišlo další a tentokrát nekompromisní doporučení. Buď hudební pedagog, nebo varhaník. Z existenčních důvodů pochopitelně zvolil první možnost.

Miroslav Šafránek byl členem divadelního orchestru Mahenova divadla a řídil také divadelní orchestr šlapanického ochotnického souboru. Jako jeho dirigent působil nejméně u třiceti operet a hudebních estrád. Kromě kapelnictví Dechové hudby OB (Osvětová beseda) Šlapanice, kterou převzal v roce 1970 po jejím zakladateli Antonínu Hamrovi, vedl také taneční orchestr. S oběma tělesy pak doprovázel plesy, ostatky, hody a taneční zábavy nejen ve Šlapanicích, ale i v širokém okolí. Sám v těchto orchestrech hrál na křídlovku a zkomponoval také orchestrální skladbu Vzpomínka. Byl otcem hereček Libuše Šafránkové Abrhámové a Miroslavy Šafránkové Drozdové

Zemřel 5. února 1984 ve věku nedožitých 57 roků.

Alois Veselý

Alois VeselýProfesor brněnské konzervatoře Alois Veselý se narodil ve Šlapanicích 31. října 1928. Pocházel z hudební rodiny a jeho děd byl kapelníkem Hrabálkovy dechové hudby. Absolvoval konzervatoř v oborech hra na klarinet a dirigování v letech 1951–1952 a brněnskou JAMU 1952–1956. Poté se stal členem Státní fiharmonie Brno a posléze Brněnského dechového kvinteta. Od roku 1962 byl po 26 roků sbormistrem Vachova sboru moravských učitelek a dlouhodobým dirigentem Helfertova orchestrálního sdružení Brno. Vedl také Moravský komorní orchestr, hudební těleso složené z posluchačů brněnské konzervatoře, kde byl vyučujícím pedagogem od roku 1981. Působil a žil v Brně, kde zemřel 1. srpna 1996.


Projekty města Šlapanice
Městská knihovna Šlapanice
Senioři
Zdravé město
Odpady a svozy
Starostův přespolní běh
Munipolis
Utility report

Pondělí a středa, tedy tzv. úřední dny, jsou vyhrazeny přímo práci na pracovišti a v tyto dny jsou Vám úředníci plně k dispozici na svých pracovištích. Potřebný servis vám poskytneme i v ostatní dny, ale protože úředníci během nich mohou vykonávat svou práci i mimo radnici, doporučujeme využít možnosti telefonického, e-mailového či elektronického objednání.

8:00 - 13:00 jsou otevřeny na brněnském pracovišti pouze pokladna a přepážky odboru dopravy a odboru správních činností - občanské průkazy, cestovní doklady, evidence obyvatel, Czech POINT, ověřování podpisu a listin.
8.00 - 14.00 je otevřena podatelna. 

8.00 - 13.00 jsou na pracovišti ve Šlapanicích otevřeny pouze pokladna a přepážky Odboru správních činností - občanské průkazy, cestovní doklady a evidence obyvatel.
8.00 - 11.00 a 12.00 - 13.00 je na pracovišti ve Šlapanicích otevřena přepážka Czech Point, ověřování podpisu a listin.
8.00 - 14.00 je otevřena podatelna. 

Pondělí a středa, tedy tzv. úřední dny, jsou vyhrazeny přímo práci na pracovišti a v tyto dny jsou Vám úředníci plně k dispozici na svých pracovištích. Potřebný servis vám poskytneme i v ostatní dny, ale protože úředníci během nich mohou vykonávat svou práci i mimo radnici, doporučujeme využít možnosti telefonického, e-mailového či elektronického objednání.

8:00 - 12:00 jsou na pracovišti v Brně otevřeny pouze pokladna a přepážky Odboru dopravy a Odboru správních činností - občanské průkazy, cestovní doklady, evidence obyvatel.
8:00 - 13:00 je na pracovišti v Brně otevřena pouze přepážka Czech POINT, ověřování podpisu a listin.
8.00 - 14.00 je otevřena podatelna. 

8.00 - 12.00 jsou na pracovišti ve Šlapanicích otevřeny pouze přepážky Odboru správních činností - občanské průkazy, cestovní doklady a evidence obyvatel.
8.00 - 11.00 a 12.00 - 13.00 je na pracovišti ve Šlapanicích otevřena přepážka Czech Point, ověřování podpisu a listin.
8.00 - 13.00 je otevřena pokladna. 
8.00 - 14.00 je otevřena podatelna. 

Není úřední den. Je otevřena pouze  pokladna (8 - 12 hod.), podatelna (8 13 hod.) a přepážka Odboru správních činností - Czech Point, ověřování podpisů a listin (8 - 13 hod.) na pracovišti MěÚ Šlapanice, Opuštěná 9/2, Brno.

Není úřední den. Je otevřena pouze pokladna (8 - 13 hod.), podatelna (8 13 hod.) a přepážka Odboru správních činností - Czech Point, ověřování podpisů a listin (8 - 11 hod.) na pracovišti MěÚ Šlapanice, Masarykovo nám. 100/7, Šlapanice.

Top